U-skinne

Slideshow Slideshow

U-skinnen er en populær og diskret skinne som passer perfekt til lette gardiner.

U-skinnen er ikke begrænset til en bestemt placering, den kan monteres næsten hvor som helst. U-skinnes to største fordele er at den kan monteres direkte i loftet uden beslag eller den kan hænge frit ved hjælp af afstandsstænger. U-skinnen laves både med og uden snoretræk.

Skinnen findes i hvid og aluminium max. bredden afhænger af, om den er målbestilt eller på faste mål. En målbestilt skinne kan fåes i bredden op til 600 cm uden splejs, mens U-skinnen på faste mål fåes op til 300 cm i bredden uden splejs.

U-skinnen kan let monteres på væg, loft eller niche. Flere oplysning om U-skinnen finder du hos din lokale forhandler. Der kan du også bestille skinnen.

 

U-skinnen fås på specielt mål. Du vælger selv beslag alt efter hvordan den skal monteres.




 
Materiale: aluminium
Farver: hvid og aluminium
Montering: loft, væg, niche og afstandsstang
Max. bredde: 600 cm. uden splejs
Bukning: hjørne og blød bue
Betjening: håndtræk og snoretræk
 
Tilvalg:
- skilderiglider
- hjørnebuk
- afstandsstang


 

 

Posepakket U-skinne
Vores posepakket U-skinne fåes i forskellinge bredder, fra 100 til 300 cm og er komplet monteret med løber og stopper. Skinnen findes i hvid og aluminium. Du vælger beslag alt efter om skinne skal loft-, niche-, eller vægmonteres.

Kontakt din lokale forhandler for at bestille din U-skinne, de hjælper dig med mål, tilbehør og andre eventuelle spørgsmål.

Hvorfor skal jeg vælge en U-skinne?

Fordelen ved U-skinnen er at den er diskret og kan næsten ikke ses ved loftmontering. En anden fordel er at du kan montere endestop hvor som helst på skinnen.

Kan jeg få min U-skinne med buk?

Ja, U-skinnen kan laves både med bukkede hjørner og bløde bue.

Hvordan montere jeg U-skinnen?

Ved loftmontering kan man enten montere direkte op i loftet med rawlplugs og skrue eller det kan monteres med spændbeslag samt rawlplugs og skrue. Ved montering på væg bruges vinkel, spændbeslag, rawlplugs og skrue. Ved montering med spændbeslag og vinkel med spændbeslag klikkes skinnen efterfølgende skinnen i spændbeslaget

Loft- (med/uden loftbeslag) og vægmontering med vinkel

Har U-skinnen en max. bredde?

Ja. Skinnens max.bredde er afhængig af om det målbestilt eller posepakket skinne. En målbestilt U-skinne i hele længder på 600 cm. Mens en posepakket U-skinne fåes i bredden op til 300 cm uden splejs. Vil du have skinner over max. bredden kan man sætte 2 skinner sammen ved hjælp af en splejs. Punktet omkring splejsen kan med fordel forstærkes med ekstra beslag.

Hvor meget vægt kan U-skinnen bære?

Vi deler vores skinner ind i 3 vægtgrupper, altså den vægt de forskellige skinner kan bære i forhold til hinanden: Lette, mellemtunge og tunge. U-skinnen kan bære lette gardiner.

Hvor lang leveringstid er der når jeg køber U-skinne?

Leveringstiden er ca. 5 arbejdsdage, men det kan variere.

© 2012 KIRSCH | A Hunter Douglas Company | Sitemap